Menu

Sklejka

sklejka 1Standardowo oferujemy sklejki o następujących parametrach:

  • Wymiary: 152,5 cm x 152,5 cm
  • Grubość: 3 mm - 18 mm

 

Sklejki

 

Budowa

Sklejka - materiał kompozytowy zbudowany ze sklejonych między sobą płyt warstwowo o nieparzystej liczbie fornirów (fornir - cienka warstwa drewna). Włókna fornirów ułożone są warstwowo i zachodzą na siebie pod kątem prostym. Pojedyncza warstwa fornirów ma grubość 1,5 mm - 2,5 mm. Wytwarzana jest najczęściej z sosny, brzozy i olchy, a rzadziej z drzew egzotycznych czy buku. Często wewnętrzne warstwy wykonane są z tańszego gatunku drewna niż zewnętrzne. Z uwagi na ten fakt można wyróżnić dwa rodzaje sklejek: suchotrwałe i wodoodporne (tylko klej, a nie cały produkt).

Sklejka nazywana jest szlachetną pochodną drewna. Dostępna jest w postaci płyt wielkoformatowych, których wielka powierzchnia pokreśla urodę drewna.

Zalety

Sklejka ceniona jest za: niską przepuszczalność ciepła, wysoką wytrzymałość w stosunku do ciężaru, przyjazność środowisku naturalnemu, wysoką udarność, dużą uniwersalność jako materiał konstrukcyjny, stabilność wymiarową.

Warto podkreślić, że sklejka stanowi najbardziej wytrzymały produkt drewnopochodny. Ponadto jej cechą charakterystyczną jest łatwość modelowania na gorąco, co przekłada się na możliwość wytwarzania dowolnych kształtów. Ta właściwość sklejek wykorzystywana jest głównie w meblarstwie.

Zastosowanie

Sklejka wykorzystywana jest w:

  • Meblarstwie (konstrukcja mebli)
  • Budownictwie (konstrukcja domów w technologii kanadyjskiej, produkcji parkietów, drzwi)
  • Opakowaniach (produkcja skrzyń, opakowań)
  • Szalunkach (deskowaniu)
  • Szkutnictwie

Sklejki są droższe niż inne typowe płyty wiórowe. Biorąc pod uwagę cenę i wytrzymałość, ich główne zastosowanie w budownictwie to prace wykończeniowe we wnętrzu. Zazwyczaj do budowlanych celów konstrukcyjnych wykorzystywane są mniej wytrzymałe płyty niższej klasy.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklejek oferowaną w naszej hurtowni. Przede wszystkim stawiamy na ich wysoką jakość i atrakcyjną cenę.