Menu

Płyty pilśniowe

plyty pilsniowe 1Standardowo oferujemy płyty pilśniowe o następujących parametrach:

  • Grubość: 3,2 mm
  • Rodzaj: Twarda (prasowana, termicznie hartowana)

 

Płyty pilśniowe

 

Budowa

Płyta pilśniowa wytwarzana jest z rozwłóknionej tkanki drzewnej, która ulega procesowi spilśnienia, a następnie kształtowana jest w odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu, co gwarantuje jej trwałą zwartość i spójność. Włókna rozmieszcza są w różnych kierunkach, aby parametry wytrzymałościowo-jakościowe były takie same bez względu na kierunek naprężeń.
 
Płyty pilśniowe różnią się stosowaną do ich wytwarzania technologią (sucha i mokra), ale także przeznaczeniem. Ze względu na właściwości możemy wyróżnić następujące ich odmiany: miękkie, półtwarde i twarde. Płyta pilśniowa twarda poddawana jest dodatkowym procesom prasowania i hartowania termicznego, by zwiększyć jej wytrzymałość na zginanie statyczne.

Zalety

Płyty pilśniowe twarde cenione są za: wysoką wytrzymałość i twardość, atrakcyjną cenę, jednorodność materiału, łatwe obrabianie oraz łączenie z innymi kompozycjami, przyjazność dla środowiska naturalnego, duże wymiary arkuszy, podatność na gięcie.

Zastosowanie

Płyty pilśniowe stosowane są głównie w:

  • Meblarstwie (dna szuflad, ścianki tylnie)
  • Budownictwie (materiał izolacyjny akustyczno-termiczny)
  • Stolarce budowlanej (przegrody, drzwi)
  • Opakowaniach

Zastosowanie płyt pilśniowych zależy również od ich właściwości. Płyty miękkie ze względu na możliwość nacinania świetnie sprawdzają się materiał izolacyjny (termiczny i akustyczny) nie tylko ścian i ścian, ale także dachów. Z uwagi na ich wysoką właściwość pochłaniania wody (higroskopijność) nie należy ich stosować w miejscach, w których występuje duża wilgotność, np. łazienki. Płyty pilśniowe półtwarde głównie cenione i wykorzystywane są przez sektor meblarski. Ze względu na jednolity skład i gęstość mogą być bez problemu poddawane obróbce przez maszyny. Ponadto taka budowa zapewnia brak pięknieć czy nierówności. Płyty twarde cechują się wysoką wytrzymałością i wykorzystywane są do produkcji drzwi czy paneli podłogowych. Ich powierzchnia może być także uszlachetniona przez lakierowanie albo laminowanie.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej hurtowni i zapoznania się z asortymentem oferowanych płyt pilśniowych. Nasi pracownicy z chęcią udzielą Państwo fachowych porad.