Menu

Skaj

skaj 1Skaj (sztuczna skóra, skóra ekologiczna, eko skóra, skay) jest materiałem imitującym skórę naturalną. Główne podobieństwo dotyczy powierzchni i jej struktury.
Został wynaleziony w 1824 roku podczas eksperymentów z gumą dokonywanych Thomasa Hancocka. Już rok później opatentował on swój wynalazek.

 

Skaj

 

Budowa

Skaj tapicerski jest tkaniną poliestrową, która pokryta jest specjalną warstwą polichlorku winylu. Zewnętrzna warstwa wykonana jest z litego polichlorku winylu, a wewnętrzna ze spienionego. Jego powierzchnia może mieć fakturę, np. przypominającą skórę zwierzęcą, strukturę pofałdowaną albo marszczenia przypominające skórę naturalną.

Zalety

Skaj ceniony jest za:

  • Atrakcyjną cenę (zdecydowanie niższa od skóry naturalnej)
  • Ekologiczność (zwierzęta nie są zabijane do produkcji skaju tak jak ma to miejsce w przypadku skór naturalnych)
  • Stale podnoszoną wysoką jakość skaju (producenci z każdym rokiem wprowadzają ulepszenia do procesu technologicznego wytwarzania skaju, by uzyskać jak najlepszą jakość, która zadowoli każego klienta).
  • Łatwość w utrzymaniu czystości
  • Nieprzemakalność (zdecydowana przewaga nad skórą naturalną).

Zastosowanie

Skaj najczęściej stosowany jest do:

  • Produkcji i renowacji obić meblowych
  • Tapicerki samochodowej
  • Wyrobów galanteryjnych

Ze względu na nieprzepuszczalność pary wodnej, która jest jego główną wadą, najczęściej stosuje się go produkcji wyrobów galanteryjnych. W drugiej kolejności używany jest do pokryć tapicerskiej, głównie ze względu na niższą cenę niż skóry prawdziwej.

Nazewnictwo

Słowo, które najczęściej jest używane w kontekście nazwania materiału imitującego skórę naturalną to skaj, aczkolwiek często można spotkać inne takie jak: skaj tapicerski, eko skóra, sztuczna skóra, skóra ekologiczna, skay, skaja, derma. Bogactwo nazewnictwa wynika głównie z faktu odmiennego nazywania tkaniny imitującej skórę naturalną przez producentów oraz tapicerów i braku ujednolicenia nazwy. Zasadniczo korzysta się z nazwy skaj.