Pianki (gąbki) tapicerskie
Standardowo oferujemy pianki tapicerskie o parametrach:
- Gęstość: T18 | T21 | T25 | T30 | HR
- Wymiary: 120 cm x 200 cm | inne wymiary na zamówienie
- Grubość: 0,5 cm - 10 cm | inne grubości na zamówienie
Pianki tapicerskie
Pianka tapicerska (gąbka tapicerska) to elastyczna pianka poliuretanowa mająca różną gęstość, sztywność i zastosowanie. Stanowi także świetny izolator, który powstaje dzięki reakcji polikarbaminianu i wody oraz zachodzącej dekarboksylacji. To właśnie ten proces i zastosowanie polioli pianki decyduje o jej swoistych cechach.
Pianka poliuretanowa sprzedawana jest w arkuszach, co pozwala nie tylko na jej ekonomiczne wykorzystanie, ale także na sprawny transport. Zazwyczaj sprzedawane są w arkuszach, ale dostępne są także w blokach, kształtkach konturowych i o powierzchniach profilowanych oraz w płytach.
Budowa
Pianka (gąbka) tapicerska typu T zbudowana jest z poliuretanów i powstaje w wyniku wykorzystania procesu swobodnego spieniania, który nie ma wpływu na redukcję i zubożenie warstwy ozonowej w atmosferze.
Zalety
Pianka poliuretanowa swoją popularność zawdzięcza głównie dzięki: wysokiemu komfortowi i wygodzie, dużej trwałości na odkształcenia, łatwym kształtowaniem i łączeniem z innymi kompozycjami, atrakcyjnej cenie, małej wadze, dużemu wyborowi jej parametrów oraz powszechnej dostępności na rynku.
Zastosowanie
Pianki tapicerskie mają bardzo szerokie zastosowanie głównie w przemyśle meblowym i tapicerskim, a ostatnio coraz częściej z powodzeniem wykorzystywane są w innych sektorach gospodarki. Pianka pur to produkt niezastąpiony przy produkowaniu materacy piankowy czy mebli tapicerowanych.
Zastosowanie pianek poliuretanowych zależy od stopnia ich gęstości (kg/m3). Pianki tapicerskie są wykorzystywane przede wszystkim przy produkcji mebli, ale to nie jedyne ich zastosowanie. Są one stasowane do wykonywania:
- elementów tapicerski meblowej: oparć, siedzisk, poduszek, podłokietników;
- elementów tapicerski meblowej w miejscach publicznych spełniającej odpowiednie wymogi: fotele w teatrach, kinach, na statkach czy pociągach;
- mebli ogrodowych (elementy tapicerowane);
- akcesoriów dla dzieci – materacy do łóżeczek czy wózków;
- elementów kaletniczych;
- elementów przeznaczonych do rehabilitacji, takich jak: foteli lekarskich, materaców przeciwodleżynowych i wózków inwalidzkich;
- tapicerka motorowa czy samochodowa;
- elementy tapicerskie w powozach czy bryczkach.
Rodzaje (gęstość) pianek tapicerskich
Najważniejszym parametrem pianki tapicerskiej, jaki należy wziąć pod uwagę przy jej zakupie, jest jej gęstość. To właśnie ona gwarantuje jej trwałość. Im większa jest gęstość pianki, tym wyższa jej wytrzymałość i jakość. Pianki poliuretanowe (tapicerskie) w zależności od stopnia gęstości (kg/m3) mają różne przeznaczenie.
Pianki (gąbki) tapicerskie o niskiej gęstości wykorzystuje się przeważnie na: podłokietniki, legowiska dla zwierząt, oparcia, materiał uzupełniająco-wypełniający, obicia drzwi, podsufitki samochodowe czy boczne elementy mebli. Są to pianki lekkie, delikatne i dość mało żywotne. Wśród pianek tapicerskich o niskiej gęstości wyróżniamy: pianki T14, T18 i T21.
Pianki T14 pozyskiwane są przy użyciu metody swobodnego spieniania. Nie używane są chlorofluorowęglowodory ani lotne rozpuszczalniki organiczne. Cechą tej pianki jest elastyczność. Używana jest ona do produkcji materacy oraz poduszek ogrodowych, a także oprać w meblach tapicerowanych.
Pianki T18 cechuje mała twardość i niewielka sprężystość. Z tego względu są one stosowane do wygłuszania, dokonywania naprawczych uzupełnień, ale także do produkcji tapicerki drzwiowej.
Pianki T21 również mają niewielką twardość i małą sprężystość. Stosowane są do szycia podłokietników, legowisk dla zwierząt oraz oparć.
Pianki (gąbki) tapicerskie o wyższej gęstości (od 25 kg/m3, od T25) wykorzystuje się na: oparcia krzeseł czy lóż. Polecane są na te części mebli, które nie będą intensywnie użytkowane. Jednakże ten rodzaj pianek cechuje się większą sztywnością, trwałością oraz wytrzymałością na odkształcenia niż pianki o niższej gęstości. Jakość tych pianek jest średnia, ale są to najchętniej wykorzystywane tego typu produkty na rynku. Polecane są one nie tylko do uzupełniania braków, ale także wykonywania niewielkich napraw tapicerskich.
Pianka T25 cechuje twardość i sprężystość, co przyczynia się do niskiej podatności na odkształcenia i komfortem użytkowania. Jest ona używana zarówno do produkcji, jak i renowacji mebli. Stosowana jest ona do produkcji siedzisk, a także materacy niskiej i średniej jakości.
Pianki T30 cechują się dużą twardością, gęstością i sprężystością. Są one trwale na uszkodzenia i odkształcenia, co przekłada się na wysoki komfort użytkowania.
Pianki (gąbki) tapicerskie o najwyższej gęstości (powyżej T35) wykorzystuje się na: siedziska ław, siedziska krzeseł, do wytwarzania materaców przeznaczonych na kanapy, łóżka i siedziska krzeseł. Ten rodzaj pianki jest bardzo wytrzymały, co zapewnia możliwość długotrwałego użytkowania, a także wolniejsze zbijanie się mebli. Wysoka jakość pianki wiąże się także z wyższą ceną zakupu o około 20% porównując z piankami o niżej gęstości. Pianka T35 jest bardzo popularna i często stosowana ze względu na jej wysoką elastyczność i sprężystość.
Na rynku dostępna jest również pianka wysokoelastyczna HR. Stanowi ona mieszaninę szczepionych polioli polimerycznych, spieniaczy, katalizatorów i środków sieciujących. Ten rodzaj pianek ma nieregularną strukturę i gładką fakturę. Pianki te charakteryzuje wytrzymałość na rozciąganie, ściskanie, przeciążenia. Są one komfortowe i elastyczne. Pianki wysokoelastyczne używane są do produkcji mebli ekskluzywnych.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą pianek tapicerskich dostępnych w naszej hurtowni. Staramy się, aby dostarczyć naszym klientom wyroby, jak najbardziej dopasowanych do ich potrzeb.